Tüketici Bülteni -56

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

 TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

TÜKONFED, İSKİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU/MERVE TOKAZ/CNNTÜRK

TÜKONFED tarafından İSKİ hakkında suç duyurusunda bulunuldu. TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü ile TÜKONFED Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş Çağlayan Adliyesinde basın açıklaması yaptı.

TURİZM ŞOFÖRLERİ, ACİLEN MESLEK KANUNU İSTİYOR

Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Ali Rıza Yeniçıktı, sektörün sorunlarını anlattı. “İş bulamayanlar ilk tercihlerinden biri de turizm şöförlüğü. Bu durum turizm kalitesini düşürdüğü gibi farklı sorunları da beraberinde getiriyor” diyen Başkan Yeniçıktı, “Mesleğimiz, itibarsızlaştırılıyor. Konuyla ilgili acilen bir meslek kanunu çıkartılarak kriterler getirilmeli yoksa bu durumdan turizmde zarar görecektir” ifadeleriyle uyarılarda bulundu.

TÜKONFED/KADINA DAİR/18 MART SAVAŞTA MÜCADELE VEREN KADINLARIMIZ

23 Mart 2024 tarihinde yapılan Tükonfed youtube kanalında Kadına dair programında Berna Deveci(Dünya Kadınlar Der Yön Kur. Üyesi) moderatörlüğünde konuklar: Suna Ülger (Emekçi Kadınlar Der bşk.) ve Özlem Özkaya (Sos.Bil. Öğrt. ve Müdür Yard.) ile “18 Mart Çanakkale savaşında mücadele veren kadınlarımız” konusu ele alındı.

TÜKONFED/GIDA GÜNDEMİ/EKONOMİNİN TÜKETİM TERCİHLERİNE ETKİSİ

TÜKONFED/Gıda Gündemi programında Dilan Eren (Gıda Mühendisi) moderatörlüğünde konuk: Prof. Fikret Nafi Çoksöyler (Gıda Kom. üye) ile “Ekonominin Tüketim Tercihlerine Etkisi” konuşuldu.

TÜKONFED/ÇEVRE DOSYASI/TÜRKİYE’DE EKOLOJİK YIKIM

Tüketici Konfederasyonu Çevre Dosyası programında Av. Aybüke Merve Güneş (TÜKONFED Hukuk Kom üyesi) moderatörlüğünde konuklar: Zafer Murat Çetintaş (TÜKONFED Çevre Kom Bşk) ve Ender Eren(Birleşik Yeşil Hareket) ile “Türkiye’de Ekolojik Yıkım” konuşuldu.

ALTIN VE DÖVİZE AŞIRI TALEBİN NEDENİ BELLİ OLDU!

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, Kur Korumalı Mevduattan (KKM) çıkarak, sarrafta altına, döviz bürosunda dövize yönelen birikimlerin yastık altına giderek sistemden çıktığını bildirdi. Ölmez, bankaların döviz ve altın alım satımlarındaki fiyat politikalarını piyasa fiyatları ile ivedilikle uyumlu hale getirmeleri gerektiğine dikkat çekti.

TÜKONFED/BAŞARIYA KOŞANLAR/EMFED BAŞKANI NEJLA AYKAÇ

Tüketici Konfederasyonu Başarıya Koşanlar programında Av. İbrahim Güllü (TÜKONFED Başkan vekili) moderatörlüğünde Nejla Aykaç (Emlak Federasyonu bşk.) konuk oldu.

SUÇLU, BANKALAR İLE GSM ŞİRKETLERİYMİŞ

Son yıllarda binlerce insan cep telefonu numaralarını ele geçiren şahıslar tarafından aranarak veya gönderilen SMS’ler ile dolandırıldı. Ancak dolandırılanların büyük kısmı dolandırıldığıyla kaldı. Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre vurgun yapanlar, yurttaşları dolandırılanlar ise ya yakalanamadı ya da aldıkları “küçük cezaların” ardından kaldıkları yerden dolandırıcılığa devam etti.

YEMEK SEPETİ’NE ŞOK SORUŞTURMA!

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Yemek Sepeti Elektronik İletişim Perakende Gıda AŞ’nin çevrim içi yemek siparişi-servisi platform hizmeti kapsamında kendi kurye hizmetini zorunlu tutmak ve üye işletmelerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal ettiği iddiasına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

TÜKETİCİ MASASI/TURUSAN BAĞCI/SİGORTA SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI

Tüketici Konfederasyonu Sigortacılık Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, Sputnik Radyo-TV de Okan Aslan‘ın sunduğu Tüketici Masasına konuk olarak sigortacılıkla ilgili tüketicilerin dikkat etmesi gereken konularda açıklamalarda bulundu.

BANKALAR “FATURA”YI MÜŞTERİYE KESTİ

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, yaptığı açıklamada, “Yıllarca bankalar mevduatları çekebilmek için tüketicilerden otomatik ödeme talimatları almaya çalıştılar. Fakat son zamanlarda tüketicilerin kredi kartıyla yaptıkları otomatik ödemelerden faiz ücreti almaya başladılar.” dedi.

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez ise “Bankalar binbir rica ile aldıkları otomatik ödemelerden artık bugün faiz alıyor. Bunun nakit ödeme olduğunu söylüyorlar.” ifadelerini kullandı.

BAZI BANKALAR, KREDİ KARTINDAN OTOMATİK FATURA ÖDEMELERİNE FAİZ YANSITMAYA BAŞLADI. KESİNTİYLE KARŞILASAN TÜKETİCİLER NE YAPMALILAR?

Bazı bankalar, kredi kartından otomatik fatura ödemelerine faiz yansıtmaya başladı. Kesintiyle karşılasan tüketiciler ne yapmalı? Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu açıkladı. 

SAT 7/LEZZETLİ SOHBETLER/ATİLLA ADNAN EYÜBOĞLU

Sat7Turk Youtube kanalının Lezzetli Sohbetler programındaki bu haftaki konuğu estetik ve plastik cerrahi Atilla Adnan Eyüboğlu oldu.

DÜNYADA KAKAO KRİZİ BÜYÜYOR/NURTEN SIRMA/ATV/29.3.2024

TÜKETİCİ KONFEDERASYONU ( @tukonfed ) Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Komisyonu Başkanı Nurten Sırma ( @nurtensirma ) 29.03.2024 tarihinde @atvcomtr @AtvHaberTurkiye ana haber bülteninde “Kakao krizi ve Gıda sektörüne yansımalarını” konusunda açıklamalarda bulundu.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*