Tüketici Bülteni -54

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

TÜKONFED/GIDA GÜNDEMİ/RAMAZAN TATLISI GÜLLAÇ

Tüketici Konfederasyonu Gıda Komisyonunca hazırlanan Gıda Gündemi Programında Dilan Eren (Gıda Mühendisi) moderatörlüğünde; konuk Fatih Teksöz (Saffet Abdullah Yön. Gıda Mühendisi) ile “Ramazan tatlısı güllaç” konusu ele alındı.

ŞOK, BİZİM TOPTAN, SEÇ, ÜLKER VE KEREVİTAŞ’TAN RAMAZAN’DA İNDİRİM KAMPANYALARI

Yıldız Holding ve şirketlerinin tedarik zincirinde yer alan binlerce üreticinin de katkısıyla düzenlenen kampanyada, Ramazan ayı boyunca yüzlerce farklı gıda ve temel ihtiyaç ürünü yüzde 45’lere varan indirimlerle satışa sunuluyor.

Yıldız Holding Başkan Vekili ve CEO’su Mehmet Tütüncü, holding çatısı altındaki gıda ve perakende şirketlerinin uzun yıllardır tüm Türkiye’ye kaliteyi ve ucuzluğu bir arada sunduğunu hatırlattı.

TÜKONFED BANKACILIK KOMİSYONUNDAN UYARI! “KREDİ KARTI BORÇLARI DONUK KREDİ NİTELİĞİNE DÖNÜŞTÜ”

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu. Dünyada yaşayan her insanın doğumun ölümüne değin birer tüketici olduğunu belirten ÖlmezTüketici Hakları Günü‘ne ülkemizde hak ettiği değerin bu güne kadar verilmediğini belirtti.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ, KURULDUĞUNDAN BERİ 3 YAKLAŞIK 17 MİLYON BAŞVURUYU KARARA BAĞLADI

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, tüketici hakem heyetleri, kurulduğu günden bu yana kadar yaklaşık 17 milyon başvuruyu karara bağladı. Tüketici hakem heyetlerine 2021-2023 döneminde perakende ticaret, abonelik, finansal hizmetler, turizm, ulaşım-sağlık-eğitim ve diğer hizmetler sektörlerinde 1 milyon 901 bin 83 başvuru geldi.

TÜKONFED/ÇEVRE DOSYASI/İSTANBUL NEREDE?

Tükonfed Çevre Komisyonunun hazırladığı Çere Dosyası Programında moderatör: Av. Aybüke Merve Güneş (TÜKONFED Hukuk Kom. üyesi.), Konuk: Zafer Murat Çetintaş (TÜKONFED Çevre Kom. Başkanı) ile “İstanbul çevre konusunda nerede?” konusu tartışıldı.

İPTALSİZ REZERVASYONA DİKKAT!

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Tayfun Üzülmez TV 100 de iptalsiz rezervasyonlara dikkat çekti.

EKMEK VE SİMİT FİYATLARININ BELİRLENMESİNDE YENİ DÖNEM

Ekmek ve simit fiyatının belirlenmesiyle ilgili yeni bir uygulamaya geçildi. Ekmek ve simit fiyatlarının belirlenmesinde, Ticaret Bakanlığından olumlu görüş alınması koşulu getirildi.

TÜKONFED ÇEVRE KOMİSYONU BAŞKANI ÇETİNTAŞ UYARDI: “İSTANBUL’UN HAVASI GİDEREK KİRLENİYOR”

TÜKONFED Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş uyardı: “İstanbul’un havası giderek kirleniyor”

Çetintaş, “İstanbul’da kayıtlı 5.5 milyonun üzerinde araç var. Ben bu rakamların da bir aldatmaca olduğunu düşünüyorum. Çünkü günde Anadolu ve Avrupa Yakası’nda seyahat eden ortalama 2 milyonun üzerinde araç var. Bunların salgıladığı gazlar havamıza karışıyor. Yani mevcut araç sayımız 5.5 milyon üzerindeyken bile fazladan 2 milyon araç buna katılıyor. Araç sayısında son bir yıldaki artış yüzde 20 olarak verilere yansıdı. İstanbul’da görünmeyen tehlike hava kirliliğidir. Londra’da 100 binlerce insan öldü, İstanbul’da da 20 yıl evvel astım ve KOAH gibi hastalıklardan bir sürü insan öldü. Ne yazık ki İstanbul, Hindistan ve Çin’den daha kirli bir havaya doğru gidiyor” ifadelerini kullandı.

TÜKONFED/BASIN AÇIKLAMASI/TÜKETİCİLER GÜNÜ/GIDA FİYATLARINA ARTIŞININ ÖNLENMESİ İÇİN TEDBİRLER

Tüketici günü ve haftasına girerken ülkemiz tüketicilerinin sorunları ve mağduriyetleri ne yazık ki devam etmektedir. Bankacılık, konut, kira, gıda, e ticaret alışverişleri ve kargo dolandırıcılığı gibi sorunlar henüz çözülebilmiş değil.

Son zamanlarda tüm dünyada gıda fiyatları düşerken ülkemizde yaşanan gıda fiyat artışlarının önüne geçilemiyor. Sürekli artan özellikle gıda ve temel ihtiyaç maddelerinde ki fiyat artışları, sürekli değişen etiketler tüketicimizin fiyat algısını kaldırmış, kaliteyi ve sağlıklı gıda alma düşüncesini yok etmiştir.

Anayasamızın 172. maddesinde yer alan “Devlet tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimleri teşvik eder” hükmüyle tüketicinin korunması devlet güvencesine alınmış, aynı zamanda devlet (kamu otoritesi) açısından görev olduğu belirtilmiştir.

 FİYAT ALGISI NASIL BOZULUR?

Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr. Mücahit Saraçlı  A haber sebep sonuç programında “gıdada fahiş fiyat artışlarına karşı ne yapılabilir?” sorularına cevap verdi.

AĞAOĞLU “BU FİYAT ARTIŞLARI HİÇ ADİL DEĞİLDİR!”

“Çağla Şıkel ile Yeni Bir Gün” programına katılan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu dünyada gıda fiyatlarının azalmasına rağmen Türkiye’de artmasını “Bu fiyat artışları hiç adil değildir!” diyerek yorumladı.

YEREL ZİNCİR MARKETLER İSTANBUL’DA TEMEL GIDADA YÜZDE 25’E VARAN İNDİRİM YAPACAK

İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (İPERDER) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güzeldere, İstanbul PERDER üyesi marketlerde, temel gıda ürünleri öncelikli olmak üzere ramazan ayı boyunca yüzlerce üründe yüzde 25’e varan indirim yapacaklarını bildirdi.

Faruk Güzeldere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak, 57 üye marketi, 2 bin 500’e yakın şubesi ve yaklaşık 40 bin civarı çalışanıyla İstanbul’da tüm hanelere temas ettiklerini ifade ederek, gerçekleştirdikleri kampanyalarla tüketiciyi fiyat artışlarına karşı korumaya çalıştıklarını söyledi. 

TÜKONFED/KADINA DAİR/KADIN VE HAYVAN SEVGİSİ

Tüketici Konfederasyonu kadın ve Aile Komisyonunca hazırlanan Kadına Dair programının bu haftaki konuğu, Çevre ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Sayın Gamze Benzer ve Emekçi Kadınlar Derneği Başkanı Sayın Suna Ülger oldu. Berna Deveci‘nin moderatörlüğünde Kadın ve Hayvan sevgisi konularını değerlendirdi. 

TAVUKÇULAR FİYATTA ANLAŞMIŞ: AĞIR CEZA GELİYOR

Ramazan ayına sayılı günler kala Rekabet Kurulu iftar sofraları için harekete geçti. Kırmızı ette fahiş fiyat artışları için soruşturma başlatan kurum beyaz et sektöründe de 4 koldan soruşturma yapıyor. 2023’ün son aylarında gelen şikâyetler üzerine harekete geçen kurum, yaptığı incelemeler sonucunda 10 şirketin rekabeti ihlal ettiğini tespit etti.

Beyaz et sektöründeki 10 şirketi inceleyen RK, şirketlerin anlaşıp fiyatı artırdığını tespit etti. Başkan Küle, “Para cezası ağırlaşacak” dedi.

TÜKONFED/BAŞARIYA KOŞANLAR/HATİCE ERSÖZ-YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

TÜKONFED ve BFDK tarafından hazırlanan Başarıya Koşanlar Programın da Moderatör Av. Çisil Tuana Tezsever (Kadın Hakları Der. Bşk.)’in bu hafta konuğu Hatice Ersöz (Uzman Yaşam ve Yönetici Koçu) ile “Yaşam koçluğu nedir?” konusu ele alındı.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*