Tüketici Bülteni – 49

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

TÜKONFED ÇEVRE KOMİSYON BAŞKANI ÇETİNTAŞ: TARİHİ ÇINARLARIMIZ TEHLİKE ALTINDA

Tükonfed Çevre Komisyon Başkanı Çetintaş: Tarihi çınarlarımız tehlike altında

İstanbul’da tarihi çınarların durumunu yerinde tespit eden TÜKONFED Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş uyardı. Gerçekten ağaçlara değer veriyor muyuz? Durum ortada.

Çetintaş’ın tespitlerine göre;

1.Yol Avrupa’da Çınar Ağaçlarının ne kadar bakımlı olduğu bir yol

2.Yol İstanbul da Çınar Ağaçlarının köklerinin daraldığı, diplerine asfalt atıldığı ya da beton döküldüğü veya Duvar ile hapis edilmiş hali bir yol.

TÜRKİYE’DE TÜKETİCİ OLMAK

@tukonfed Başkan Vekili ve @TuketiciBasvuru Merkezi Başkanı @avibrahimgullu Medya Siyaset @MedyaSiyaset1 TV’de @haticenevin’un canlı yayın konuğu olarak “Türkiye’de Tüketici Olmak” konusunu değerlendi.

TÜKETİCİ KONFEDERASYONU BAŞKAN VEKİLİ İBRAHİM GÜLLÜ’DEN MEDYA SİYASET TV EKRANLARINDA ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

Medya Siyaset yayın grubu genel yayın koordinatörü Hatice Topçu’nun “Düşünce Ekseni” programında bu haftaki konuğu Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Avukat İbrahim Güllü oldu.

İbrahim Güllü, Hatice Topçu’nun

-Kira sorunları

-Kredi Kartı kullanımı ile ilgili sorunlar,

-Özel Okul fiyatları

-Anaokulu ücretleri ve Avrupa ile ülkemiz arasındaki farkları ile ilgili sorduğu sorulara dikkat çeken yanıtlar verdi

Avukat Güllü, özellikle özel okul velilerinin de tüketici olduklarının altını çizerek, özel okullara çocuklarını gönderen velilerden öğrenim ücreti haricinde hizmet adıyla; servis, okul kıyafeti, yemek, kırtasiye, etüt ve benzeri isimlerle yüksek ücretler dayatıldığını belirtti. Velilerin dayatılan bu ücretler karşısında okulların e-mail adreslerine itiraz etmelerini ve böylelikle dışardan çok daha ucuza sağlayabilecekleri hizmetler için ödedikleri fahiş yüksek ücretleri geriye alma haklarının olduğunu belirtti.

Kiralar konusunda Türkiye’de nüfusun %43’unun kendi konutunun olmadığı ve kiraların asgari ücret düzeylerinde olmasının yurttaşın yaşamını çekilmez hale getirdiğini belirten Güllü, “Aileler ya anne babalarının evine ya da köylerine dönmek durumuyla karşı karşıya” dedi.

Avukat Güllü: “Eğer bir ülkede tüketici sadece fiyata bakarak alışveriş yapıyorsa bu çok acıklı bir durumdur” diyerek: Bu durumun sağlıklı yaşam, kaliteli yaşam gibi ölçütleri geride bıraktığını söyledi.

Kredi kartı kullanımı konusunda Tüketicinin borç kıskacında olduğunu dolayısıyla bu konunun önemli bir mücadele alanı olduğunu sözlerine ekledi.

Yüksek enflasyonun olumsuz etkilerinin seçimler sonrası ağırlaşacağını belirten Güllü, “örneğin doların baskılandığını hepimiz biliyoruz” dedi.

Tüketicilerin haklarını bilmelerinin fırsatçılara fırsat yaratmamak bakımından çok önemli olduğunu ve bu konuda bilinçli tüketicinin sorunlarını çözebileceğinin de altını çizdi.

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE BAKLİYAT FİYATLARI NEDEN 3 KAT ARTIYOR?

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı bugün CNN Türk TV canlı yayında “Gıda fiyatlarıyla kim neden oynuyor? Üreticiden Tüketiciye bakliyat fiyatları neden 3 kat artıyor?“ hakkında açıklamalarda bulundu.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Melis YUMUŞAK

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*