Tüketici Bülteni – 48

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

REKABET KURULU’NDAN BEYAZ ET SEKTÖRÜ SORUŞTURMASI

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, beyaz et sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin ve teşebbüs birliklerinin, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgileri, belgeleri ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, rekabete hassas bilgi değişiminde bulunmak suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla

 -Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ, -As Tavukçuluk Tarım İşl. San. ve Tic. Ltd. Şti.,

-Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ,

-Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. AŞ,

 -CP Standart Gıda San. ve Tic. AŞ, Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ,

-Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. AŞ,

-Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ,

-Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. Tic. AŞ

-Şenpiliç Gıda Sanayi AŞ

hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ’nin alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemek,

Erpiliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. AŞ’nin alıcılarına bölge ve müşteri kısıtlaması getirmek

Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ’nin alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemek, alıcılarına rekabet etmeme yükümlülüğü ile bölge ve müşteri kısıtlaması getirmek

suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti için de ayrıca soruşturma açılması kararlaştırıldı.

ELECTROLUX DAYANIKLI TÜKETİM MAMULLERİ SANAYİ VE TİCARET AŞ’YE REKABET KURUMUNDAN CEZA

Electrolux Dayanıklı Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulunca dosyanın 18.01.2024 tarihinde müzakeresi sonucunda; Electrolux Dayanıklı Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ ‘nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla söz konusu teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 18.01.2024 tarihli, 24-05/83-33 sayılı Rekabet Kurulunun kararı şöyle;

Electrolux Dayanıklı Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ Hakkında Yürütülen Soruşturmaya İlişkin Nihai Kararın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 49. Maddesi Uyarınca Açıklanması 30.06.2022 tarihli ve 22-29/473-M(3) sayılı Kurul kararı uyarınca yürütülen soruşturma ile ilgili olarak düzenlenen Rapor’a ve Ek Görüş’e, toplanan delillere, yazılı savunmalara, sözlü savunma toplantısında yapılan açıklamalara ve incelenen dosya kapsamına göre,

  • Electrolux Dayanıklı Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, yeniden satıcıların satış fiyatlarını tespit etmek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine,
  • 2- Bu nedenle soruşturma tarafı teşebbüse aynı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ile Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (b) bendi ve 6. maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi uyarınca 2022 yılı gayrisafi gelirinin belirli bir oranında olmak üzere takdiren 27.475.570,39-TL idari para cezası verilmesine,

gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.

Karar metnine ulaşmak için tıklayınız.

AB’DEN LUFTHANSA’YA REKABET SORUŞTURMASI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ITA kontrolünün Lufthansa ve İtalya Ekonomi Bakanlığı tarafından devralınması teklifini değerlendirmek üzere derinlemesine soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Lufthansa ve ITA’nın Avrupa içindeki kısa mesafeli rotaların yanı sıra Avrupa ile dünyanın geri kalanı arasındaki uzun mesafeli rotalardan oluşan geniş bir ağda faaliyet gösterdiği anımsatılan açıklamada, Lufthansa’nın ayrıca United Airlines ve Air Canada ile fiyat, kapasite ve planlamanın koordine edildiği ve transatlantik rotalarda gelirlerin paylaşıldığı bir ortak girişimi olduğu kaydedildi.

Açıklamada, yapılan ön incelemede, satın alma işleminin çeşitli kısa ve uzun mesafeli güzergahlarda yolcu taşımacılığı hizmetleri pazarında rekabeti azaltabileceğinin belirlendiği, Lufthansa ve ITA’nın İtalya’ya belirli rotalarda yolcu hizmetlerinin sağlanmasında güçlü ve yakın rakipler olduğu hatırlatıldı.

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve satın almaları denetlemek AB Komisyonunun yetkileri dahilinde.

AB Komisyonu, yürüttüğü inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete aykırı durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, birleşme veya satın almaları engelleyebiliyor.

AB Komisyonunun soruşturmasını 6 Haziran’a kadar tamamlaması bekleniyor.

ITA, 75 yıllık Alitalia hava yolunun kapanmasının ardından 2021 yılında kuruldu.

Lufthansa, geçen yıl İtalyan hava yolu şirketinin yüzde 41 hissesini 325 milyon avroluk sermaye artışı yoluyla satın almayı planladığını açıklamıştı.

ÖZEL OKULLAR NASIL BU KADAR ZAMLANDI?

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu özel okullarında meydana gelen fahiş fiyat artışları ve velilerin bu yapması gerekenleri Tele1 kanalında değerlendirdi.

KİRACININ KAÇAK YAPIYA YAPTIĞI FAYDALI MASRAFLARI TALEP ETMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Kiracının kaçak yapıya yaptığı faydalı masrafları talep etmesi mümkün değildir.

ÖZET: Ruhsatsız ve kaçak yapıların yıkılması gerekeceğinden, bu tip yapılarda yaratılan ekonomik değerlerin korunmasından da söz edilemez. Davacı kiracının, İmar Kanununa aykırı olarak inşa edilen ve bu nedenle yıktırılması gereken kaçak yapıya yapmış olduğu faydalı masrafların ödetilmesi talebinde bulunamayacağı gözetilerek sonucuna göre karar verilmesi gerekir. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi 2014/14122 E., 2015/9744 K.

ÖZEL OKUL VELİLERİ ENDİŞELİ

TÜKONFED Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü, DW Türkçe’de özel okulların ücretleri ve ek hizmet adı altında alınan fahiş ücretleri değerlendirdi.

“İnsanların durumu elverişli olsa dahi, bu paralara değiyor mu, değmiyor mu? Bunu sorgulamak gerekir”

“Okuldan kıyafet almak zorunda olduğunuzda 60 bine kadar çıkıyor” 

ÜRETİCİ 2 TL’DEN SATAMADIĞI MANDALİNA MARKETTE 50 TL

Tüketici mandalinayı, marketten 30 – 50 ₺ arasında satın alabiliyor. Bu çiftçimiz 2 ₺’den satamayınca, ağaçtaki 400 ton mandalinayı bedavaya vermek istedi ama alan olmayınca ürün ağaçta çürüdü.

ÖZEL OKUL FİYATLARI TARTIŞMA YARATTI! GERİ İSTEME HAKKI VAR

Özel okul fiyatları tartışma yarattı! Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu; “Velilerin fazladan ödedikleri bedellerin iadesine karar verilmesi için Tüketici Hakem Heyetine (THH) başvurmaları, ayrıca bu hukuksuz fiyatlandırmaya yaptırım uygulanması için de Haksız Fiyat Değerlendirme kuruluna ve @tcmeb ‘e şikayette bulunması gerekmektedir.”

TÜKETİCİ MASASI – 31.01.2024 – HÜSEYİN ÖLMEZ – KREDİ KARTI KULLANIMINDA YENİ DÜZENLEMELER

TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, Sputnik TV Radyo’da Gün Ortası programında Okan Arslan‘ın konuğu olarak “Kredi kartı kullanımında yeni düzenlemeler ve faizlerini” değerlendirdi.

BANKA SORUNLARI – 31.01.2024 – PARASAL SIKILAŞTIRMA ÖNLEMLERİ İÇERİSİNDE TÜKETİCİ FİNANSMANININ YERİ

Tüketici Konfederasyonu Bankacılık Komisyonunca hazırlanan Banka Sorunları Programında “Parasal sıkılaştırma önlemleri içerisinde tüketici finansmanının yeri ve tüketicilere etkisi” ele alındı.

Operatörlüğünü Tükonfed Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü‘nün yaptığı programın konukları ise;

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin ÖLMEZ

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Üyesi Mustafa KAPTAN

YIL SONUNDA ALDATICI GIDALAR YASAKLANIYOR

Tarım Bakanlığı’nın hazırladığı yeni kılavuza göre etiketlerde “gerçek” ve “hakiki” terimleri yasak olacak. “Hakiki bal”, “gerçek meyve”, “hakiki Maraş dondurması” ifadeleri kullanılmayacak. Ayrıca yüzde 100 doğal ifadesi olmayacak. Ambalajlı ürünlerde “bahçeden taze”, “fırından taze” yazılamayacak.

Üretimi el ile yapılmayan gıdalarda “el yapımı” ifadesi kullanılmayacak. Sarmalar makinede sarıldıysa “el yapımı” denilmeyecek. Coğrafi işaret taşıyanlar dışında “çiftlik usulü yoğurt”, “köy tipi yoğurt” gibi ifadeler kullanılmayacak. “Doğal” ifadesi olan gıdalarda katkı ve aroma gibi hiçbir ilave yapılamayacak. Süt, çay, bitki çayı, bal, kahve, meyve-sebzeler, yoğurt, naturel sızma zeytinyağı gibi ürünlerde bu ifade kullanılabilecek. Ancak “yüzde 100 doğal”, “gerçek doğal”, “hakiki doğal” ve “en doğal” gibi ifadeler kullanılamayacak.

10 YIL İADE HAKKI

Veliye 5 yıldızlı fatura çıkarıldı.

2024-2025 eğitim-öğretim yılı için erken kayıtlar sürerken, kimi özel okullar zamda sınır tanımadı. Ara sınıfların yıllık ücretine yüzde 57 zam sınırı; yemek, kitap-kırtasiye, kıyafet gibi kalemlerde fiyatlar 2’ye, 3’e katlanarak, etüt, etkinlik ve genel gider gibi adlarla çeşitli ücretler istenerek aşıldı.

Bazı okulların ‘ek hizmetleri’ kayıt yenileme şartı olarak sunduğuna değinen Aydın Ağaoğlu, bu durumda da velilerin daha sonra ödedikleri paraları iade alma hakkı olduğunu duyurdu.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ek ücretlerin zorunlu tutulamayacağını belirterek, şöyle konuştu: “Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği diyor ki, ‘Öğrencilerden yemek, kahvaltı, servis, pansiyon, yatakhane, kırtasiye, kitap vb. hizmetlerden alacakları ücretleri Mayıs sonuna kadar tespit ederler. Bu fıkrada yer alan hizmetlerden talep eden veliler faydalanır.’ Yani isteyen alır isteyen almaz.”

ÖLMEZ UYARDI: ASGARİ ÖDEME TUZAĞINA DİKKAT!

Kredi kartı kullanan herkesi yakından ilgilendiriyor. Kart kullanım hacmi her geçen gün artarken pek çok tüketici kredi kartlarının asgari ödeme tutarını ödeyerek kalan borcu bir sonraki aya bırakıyor.

TUKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez kredi ve kredi kartı kullanalar için önemli uyarılarda bulundu.

Ölmez; “Asgari ödeme tuzağı, maalesef başkaları tarafından kurulan değil, tüketicinin koşarak gittiği bir tuzak. Tüketicinin ödeyemediği kısım ve buna uygulanan faiz asgari ödeme tuzağı olarak karşımıza çıkıyor. Özetle bahsedilen toplam harcama miktarı yılların birikintisidir. Uzun zamandır ödenmeyen/ ödenemeyen bu meblağlar, bankacılık uygulamalarında donuk kredi olup, donuk krediler de çoğunlukla kanuni takip ile sonuçlanmaktadır.”

ÖZEL SAĞLIK SİGORTALARINA ÖNEMLİ ZAM

Özel Sağlık Sigortalarına %140- %250 arası değişen zam yapıldı.

Zammın ana sebebi Özel Hastaneler, Sağlık gider enflasyonunda ki ciddi artış ve Doktor ücretleri.

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyon Başkanı Turusan Bağcı, Fox TV Ana Haberde izleyicileri bilgilendirdi.

LİMON AROMALI SOS SATIŞI YASAKLANDI

TÜKONFED Sürdürülebilir Üretim Komisyon Başkanı Nurten Sırma saat 13.00 de Ulusal Kanal’da Yeşim Eryılmaz ile Gün Ortası ’nda, Limon sosu, nar ekşili sos, tereyağı görünümlü margarin etiketleri konusunda mevzuatta yeni düzenlemeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

OKAN ASLAN’LA GÜN ORTASI – 01.02.2024 – NURTEN SIRMA

TÜKONFED Sürdürülebilir Üretim Komisyon Başkanı Nurten Sırma saat 12.20’de Radyo Sputnik’ te Okan Aslan’la Gün Ortası’nda, Limon sosu , nar ekili sos, tereyağı görünümlü margarin etiketleri konusunda mevzuatta yeni düzenlemeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

KANAL V – TÜKETİCİ GÜNDEMİ – 01.02.2024 – ÖZEL OKUL ÜCRETLERİ VE FAİZLER

Kanal V Ekranlarında Perşembe günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında bu hafta

-Özel Okul Ücretleri, Ek hizmet diye sunulan etüd, kırtasiye, yemek vs olarak alınan fahiş ücretler,

-Bankaların uyguladığı faiz oranlarındaki artışın tüketicilere etkisi

ele alındı.

Moderatörlüğünü Av. İbrahim GÜLLÜ‘nün yaptığı programın konukları;

TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Genel Sekreteri Semih TÖMEN,

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet GÜNDÜZ katıldı.

TÜKONFED Beyin Fırtınası Komisyonu Başkanı Eran TAPAN programa Skype bağlantısı ile katkı sağladı.

Tüketici Gündemi Programın her hafta Perşembe günleri 19.30 da Kanal V ekranlarında.. Soru ve görüşlerinizi 0 850 777 0 300 nolu Whatsapp hattına iletebilirsiniz.*

ANAOKULLARINDA VAKIF ÜNİVERSİTELERİ İLE YARIŞAN ÜCRETLER

Anaokullarında vakıf üniversiteleri ile yarışan ücretler. Anaokulu ücretleri 800 bin liraya kadar çıkıyor.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu; “Telefonlar susmuyor veliler çare arıyor. Fiyatlar 350 binlerden 800 bine kadar çıkıyor. Bu sadece anaokulu ücreti. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir düzenleme getirmeli.”

MARGARİN AMBALAJLARINA DENETİM GELİYOR! PAZARLAMADA YALAN İFADELERE SON

Kanal V – Tüketici Gündemi – 01.02.2024 – Özel Okul Ücretleri ve Faizler Ürünlerin tadı yapay aroma ile taklit ediliyor ve ambalajları tıpkı tereyağı gibi görünüyor. Üstelik ‘Tereyağ Keyfi’ ibaresi eklenince tüketicinin kafası daha da karışıyor. Margarin firmaları, artık Tarım Bakanlığı denetimi altında. TÜKONFED Gıda Denetim Uzmanı Nurten Sırma, yeni kararı değerlendirdi.

KREDİ KART AİDATLARI YASAL MI?

Tükonfed Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu  02.02.2024 tarihinde TV100 ana haber bülteninde, kredi kartlarına yansıtılan aidatlar ve aidatı iptali için çözüm yolları hakkında açıklamalarda bulundu.

ÜÇKAĞIT

Kanaat önderi Coşkun Başbuğ 3 Şubat 2024 tarihinde Star Gazete‘sinde yazdı. Anlattıklarıma benzer bir olayı geçtiğimiz gün TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu CNN Türk Televizyon ekranlarında anlattı ve sordu: “Nasıl oluyor da tarlada, ağaçta kilosu iki lira olan mandalina markette vatandaşa 38 liradan satılıyor?

TÜM-BİLFED’DEN SİGORTA HAKEMLERİ DERNEĞİ’NE ZİYARET

Konfederasyonumuz bileşenlerinden TÜM-BİLFED Tüm Bilirkişi Dernekleri Federasyonundan Sigorta Hakemleri Derneğine Ziyaret 2023 yılında kurulan, Sigorta Hakemleri Derneği, Tüm Bilirkişi Dernekleri Federasyonu Başkanı Sedat URKAYA tarafından 25 Ocak 2024 tarihinde ziyaret edildi. Kurucular Kurulu ve Sigorta Hakemleri Derneği Başkanı Kamil ÖZBASAN, Başkan Yardımcısı Sayın İsmet DEMİRAĞ ve Sigorta Hakemi Avukat Sayın Gönül KAPAĞAN hazır bulunduğu ziyarette Sigorta Tahkim Komisyonu bünyesinde Hakemler ile Bilirkişiler arasındaki koordinasyonun ve verimli çalışma organizasyonlarının belirlenmesi, karşılıklı işbirliği ve özel istişarelerle bu verimliliğinde performansa yansır şekilde geliştirilmesi için bir dizi işbirliği temalarında bulunuldu.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Melis YUMUŞAK

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*