Tüketici Bülteni – 45

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

AĞAOĞLU: “TÜKETİCİLER ŞİKAYET HAKKINI KULLANSIN.”

Yeni yılın ilk günlerinde market raflarındaki fiyat artışları, temel gıda ürünlerinden günlük ihtiyaç malzemelerine kadar geniş bir yelpazede hissediliyor. Özellikle asgari ücretle geçim sağlayan vatandaşlar, bu zamların kendilerini daha fazla zorlayacağı endişesini taşıyor. Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu ise, özellikle cezaların artırılması gerektiğini vurgulayarak, tüketicilerin şikâyet etme hakkını kullanmalarını söylüyor.

GIDADA SAHTECİLİK VE KAYIT DIŞILIK – ULUSAL KANAL

TÜKONFED Sürdürülebilirlik ve Tüketim Komisyonu Başkanı Gıda Mühendisi Nurten Sırma, Ulusal Kanal’da Serpin Alparslan’ın konuğu olarak “Gıdada Sahtecilik ve Kayıt dışılık” konusunda açıklamalarda bulundu.

BANKA SORUNLARI – ASGARİ ÜCRET ARTIŞININ TCMB PARA POLİTİKASINA ETKİSİ

TÜKONFED Bankacılık Komisyonunca hazırlanan “Banka Sorunları” Programında bu hafta “Asgari ücret artışının TCMB para politikasına etkisi” konusu ele alındı. Moderatörlüğünün TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Büşra ÇİMEN‘in yaptığı programın konukları ise; TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin ÖLMEZ, TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Üyesi Mustafa KAPTAN.

SİTE VE APARTMANLARDA AİDATLARA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ? NASIL?

Site ve apartman sorunların başında aidatlar gelmektedir. Yüksek aidatlara itiraz edilebilir mi? İtirazımızı nasıl yapacağız? Kiracılar genel kurula katılabilirler mi? Tükonfed Başkanı Aydın Ağaoğlu bu ve benzeri sorunların çözümü hakkında açıklamada bulundu.

GÜN ORTASI – TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ

Tükonfed Başkan Yardımcısı ve Tüketicinin Etik Değerleri Federasyonu Başkanı Ali İhsan Nazlı Sputnik TV Radyo da Gün Ortası programında Okan Aslan‘a konuk olarak “Tüketici Hakem Heyetlerini” değerlendirdi. -Tüketici Hakem heyetleri hakkında bilgi -Tüketici Hakem heyetlerinin görev sınırı -Tüketici hakem heyetleri neden önemli? Tüketici için ne anlam ifade Ediyor? -THH’ne başvuru nasıl yapılır? Başvuruda dikkat edilmesi gerekenler -THH’ne başvuru maliyeti nedir? -THH duruşma yapabilir mi? İşleyişi nasıldır? -THH’lerinin kararları bağlayıcı mıdır? İtiraz yolları nedir?” sorularına cevap verdi.

ÖZEL OKULLARIN ZAM SINIRI NEDİR?

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu: “özel okulların yapacağı zam oranının hesaplaması anlatırken, şu bilgileri paylaştı: “TÜFE (53,86), ÜFE (49,93) rakamlarının toplanıp ikiye bölünmesi ve bu rakama 5 eklediğimizde yüzde 57’ye ulaşılıyor. Bu rakamın üzerinde zam yapamazsınız. Bazı özel okullar fırsatçılık yaparak yüksek enflasyon algısıyla yüzde 100’e yakın kayıt paraları istiyor.”

SIFIR OTOMOBİL TESLİMATLARINDA PROBLEM BÜYÜK! BAKANLIK DEVREYE GİRDİ!

Sıfır araç teslimatında araçlarını teslim alamayan vatandaşlara yönelik Tüketici Konfederasyon Başkanı Aydın Ağaoğlu açıklama yaptı. Ağaoğlu, ”Bu tarz bir mağduriyet yaşayan vatandaşlar Ticaret Bakanlığı’na şikayet edebilir ve firmanın incelenmesi gerektiğini isteyebilir. Talep edilen aracın kendisinden sonra ödeme yapan ve sıraya giren başka bir alıcıya teslim edildiğinin tespiti halinde ise cezai yaptırım uygulanabilir. Satıcının kasti olarak gecikme uygulaması halinde ise maddi ve manevi zararların tazmini talep edilir” dedi.

TAVAN ARTIŞ KAĞIT ÜSTÜNDE, ZAM FIRSATÇILIĞI MI?

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, özel okulların yapacağı zam oranının hesaplaması anlatırken, şu bilgileri paylaştı: “TÜFE (53,86), ÜFE (49,93) rakamlarının toplanıp ikiye bölünmesi ve bu rakama 5 eklediğimizde yüzde 57’ye ulaşılıyor. Bu rakamın üzerinde zam yapamazsınız. Bazı özel okullar fırsatçılık yaparak yüksek enflasyon algısıyla yüzde 100’e yakın kayıt paraları istiyor.”

KANAL V – TÜKETİCİ GÜNDEMİ – 11.01.2024 – KAMU VE ÖZEL SEKTÖR UYGULAMALARINDA ŞEFFAFLIK VE ETİK UYGULAMALAR

Kanal V’de Tüketici Gündemi Programında bu hafta “Kamu ve Özel Sektör uygulamalarında şeffaflık ve etik uygulamalar” ele alındı. Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘in yaptığı programın konukları TÜKONFED Genel Sekreteri Semih TÖMEN, TÜKONFED  Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ ile Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Buse Duran katıldı. TÜKONFED Beyin Fırtınası Komisyonu Başkanı Eran TAPAN programa Skype bağlantısı ile katkı sağladı.

 AĞAOĞLU “ÖZEL OKULLAR KANUNLARA UYMUYOR!”

Tele1 yayınında Bilge Yurtdagülen‘in konuğu olan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, Bilge Yurtdagülen‘in özel okullarla ilgili sorularını cevapladı. Velilerce, hukuksuz uygulama yapan okullarla ilgili neler yapılabilir? Özel okulların haksız fiyat artışları karşısında velilerin haklarını açıkladı.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Saadet KARTI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*