Sen Doğru Ol Da Varsın Alem Eğri Bilsin

SEN DOĞRU OL DA VARSIN ALEM EĞRİ BİLSİN!

Sen doğru yolda ol da, varsın sanan eğri sansın; sen kendini bildiğin sürece, doğru insansın.” Yunus Emre

Asırlar öncesinden sözleriyle günümüze ışık saçan rehberlerimiz iyi ki varlar. Her daim sözleriyle bizlere rehberlik eden bu müstesna insanlar, batmayan güneş gibi ruhumuzu, beynimizi aydınlatmaya devam ediyorlar.

Günümüzde trafik yollarının birbiriyle karıştığı gibi neyin doğru, neyin yanlış, kimin doğru kimin yanlış, kime göre doğru kime göre yanlış olduğu karışmış durumda. Tabir caizse her şey arapsaçına döndü.

Dünya menfaatleri ve çıkarlar uğruna birbirimizi suçlayan, yargılayan, öfke kusan insanlar olduk. Hâlbuki bizler insandık ve yaratılanı severdik Yaradan’dan ötürü. Ne oldu da böyle olduk? Bu hale bizler nasıl düştük? Kaldı ki bazen bir grubu ötekileştiriyoruz. Düşünün o grup içinde söylenen sözleri hak etmeyen binlerce insan olabileceğini ve bu günahın insanı baş aşağı götürebileceğini? İnsanın başına gelebilecek büyük bir felaket.

Tarihten insanlara ibret olması gereken bir hadise:

İncil’de yazılı ünlü bir anekdottur: Zina yaparken yakalanan bir kadın İsa’nın huzuruna getirilir ve onun taşlanarak öldürülmesi talep edilir. İsa bunun üzerine şöyle der: “Aranızda günahsız olan, ona ilk taşı atsın!” (8. Bölüm, Zinada yakalanan kadın, Yuhanna İncili)  Bunun üzerine hiç kimse kadını yargılayamaz ve İsa da kadını affederek gönderir.

Tarihte böyle ama günümüzde maalesef tam tersi. İnsanlar taşları ellerinde bekliyorlar. Birisini yargılamak ve ilk taşı atmak için hırsla yerlerinde duramıyorlar. Ve ne yazık ki bazen en yakınınızdaki kişi atıyor size ilk taşı.

Taş atılıp hedefine ulaştıktan sonra pişmanlığın ise faydası yok. Ok yaydan çıkmıştır ve hedefine varmıştır. Keşke keşke dememek için bir değil bin kez düşünmek gerekir. Ya taşı atmayacağız, ya da pişman olmayacağız.

Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, belki de insanlık tarihinin en acımasız dönemi. Sanki hiçbir devirde bu kadar insanlığımızdan uzaklaşmadık.

O halde belki de yapılması gereken Yunus Emre’nin dediği gibi sen doğru olduktan sonra başkası seni eğri bilsin, sen kendini bildiğin sürece doğru insansın diyerek yola devam etmek gerekir.

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/sen-dogru-ol-da-varsin-alem-egri-bilsin/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*