Ölmez: Vatandaş zararda!

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, bankada altın yatırımı yapan yurttaşların grafiklerini değerlendirdi. Başkan Ölmez, “Vatandaşlar, daha başlangıçta piyasa fiyatlarına göre zararla başlamaktadır” dedi.

Birikimlerin çalınma ve kaybolma riski olmadan hesaplarda değerlendirilmesine olanak sağladığı için sıklıkla tercih edilen ‘Altın Hesabı’ vatandaşların gözde yatırım araçları arasındaki yerini koruyor. ‘Birikimlerinizi bankamızdaki hesabınızda gram altın olarak değerlendirebilir ve dilediğiniz an altın alıp dilediğiniz an nakde çevirebilirsiniz’ sloganları ile banka hesabı bulunan ya da bankada hesap açtırmayı düşünen kişileri yatırıma teşvik eden sistem “Vaat edildiği kadar kazanç sağlıyor mu?” sorusunu da beraberinde getiriyor.

KAR HAYAL EDERKEN ZARAR ETMEYİN

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, “Altını bankadan almak mantıklı mı?” sorusuna yanıt arayan vatandaşlara yanıt verdi.  Vadeli mevduat yapabilme seçenekleri ve her an al-sat imkanıyla da oldukça faydalı görünen altın hesabı karşısında vatandaşların cazibeye kapıldığını söyleyen Başkan Ölmez, altın yatırımının küçük yatırımcı ve 1 milyon Türk Lirası’na kadar birikimi olan orta ölçekli yatırımcı grubunun önceliği olduğunu ifade etti.

“KKM HESAPLARI ALTIN HESAPLARINI ETKİLEDİ”

Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkışı hızlandırmak isteyen bankalar ise bu süreçte vites artırdı. Son 2 hafta içinde KKM hesapları 60 milyar lira gerileme gösterdi. Uygulamadan çıkışları desteklemek isteyen bazı bankalar, yeni hesap açılımını kabul etmiyor. Öte yandan KKM’den ayrılıp TL mevduata geçmek isteyenlere ise yüzde 45 faiz veriyor. Bir zamanlar büyük tanıtımlarla devreye alınan KKM Hesaplarının, tasfiye edilmesi ile farklı yatırım araçlarına yönelimlerin arttığını kaydeden Başkan Ölmez, “Yaşadığımız günlerde, altın yatırımını, özellikle birikiminin değerini korumak isteyen küçük yatırımcı için daha güncel hale gelmiştir” dedi.

Duygu Tekin’in Özel Haberi. 

Haberin Devamı İçin Tıklayın: https://www.akdenizdeyeniyuzyil.net/vatandas-zararda/  

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*