Kredi kartında yeni oyun…

Günümüzde cüzdanında nakit para taşıyan kişi sayısı önemli ölçüde azaldı hatta pandemi ile birlikte bütün ödemelerimizi temassız banka kartları ya da kredi kartları ile yapar olduk. Kazancından banka kartı ve kredi kartına komisyon verme birçok satıcı ise kartla alışverişe sınırlama getirecek arayışlara başladı. Alışverişi yaptıktan kasada ya da eve verdiği yemek siparişi için kapıda kötü sürprizle karşılaşan tüketiciler aldıklarını kart yerine hesaba para aktararak ödüyor ya da alışverişinden vazgeçiyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu bu durumla karşılaşan tüketiciler için  dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

SATICI KARTLA ÖDEMEYİ KABUL ETMİYOR

Daha önceleri pos cihazı ile satış yapan kişilerden kesilen komisyonun yüzde 5 ve 8 arasında değiştiğini ifade eden Ağaoğlu, “Pos cihazı ile yapılan alışverişlerde cihazı kullandıran bankanın işyerinden kesebileceği komisyona birkaç ay önce sınırlama getirildi. Böylelikle işletmeler kredi kartları ile satış yaptıklarında örneğin 100 TL’lik bir satışta kendisinin 5-8 lira gibi komisyonlar vermesi engellenmiş oldu. BDDK’nın yaptığı düzenleme ile finans kuruluşlarının pos cihazı ve kredi kartı ile alışverişlerinde alınacak komisyon oranı kredi kartlarına uygulanan azami faiz oranını yani 1.36’yı geçememektedir. Dolayısıyla tüketiciye ürünü kredi kartı ile satan satıcı ertesi gün bankadan parayı nakit olarak alabilmekte. Yürürlükte olan mevzuata göre kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranından fazla komisyon alamamaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde çok yüksek oranlarda yüzde 5-8 gibi oranlarda kesinti yapılabiliyordu. Şimdi buna sınır getirildi. Satıcı isterse derhal isterse de bir ay parasını bekleterek bankadan alabiliyor” dedi.

 

 

 

 

Kaynak: https://www.posta.com.tr/ekonomi/kredi-kartinda-yeni-oyun-sikayetler-pes-pese-geldi-uzman-isim-uyardi-ihbarda-bulunun-2644063

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*