Kavanoz Dipli Dünya

KAVANOZ DİPLİ DÜNYA

Kavanoz dipli dünya,

Her şeyin yalan riya,

Hayat sanki bir rüya,

Bıktım usandım senden.

Bu söz bahtsız kişinin makûs kaderine isyan sözcüğü. Acaba niçin dünya kavanoza benzetilmiştir?

Kavanozların dibindeki yoğun cam tabakası nedeniyle, baktığında cisimler gerçek halinin dışında göründüğünden olsa gerek ki yaşayarak tecrübelenen insanların her acı tecrübesinde gerçek yüzünü fark etmesi durumudur.

İnsanlar niçin hayata doğru bir bakış açısı ile bakamazlar ve yanılgılar sonucu suçu kavanoz dipli dünyaya bulur? Doğru bakış acısı ya da doğru tahlil yapabilsek dünyaya suç bulmasaydık olmaz mıydı?

İnsan, aldanır. Çoğu zaman inanmak istediğimize inandığımızdan yada insanları görmek istediğimiz gibi gördüğümüzden midir bilinmez, sürekli yanılırız.

Bu yüzden yeni tanıdığınız bir insana hemen güvenmek her zaman hatayı gerektiriyor. Dostluklar, arkadaşlıklar, iş ilişkileri, gönül ilişkileri bir anda oluşmuşsa çoğu zaman hayal kırıklıkları, üzüntüler ve hüsran ile sona ermektedir. Ben ne kadar insan sarrafıyım diye söylense de ne sarrafların yanıldığı ortadadır. O yüzden insanları ele veren, gerçek yüzünü gösteren ince nüansları yakalamak her zaman için önemlidir. Bu nüanslardan en önemlisi belki de yalandır. Dostluklarına, işine, ilişkilerine yalan bulaştırılan bir durum ortaya çıktığında da derhal o dostluğu, arkadaşlığı, iş ve gönül ilişkilerini sona erdirmek gerekir.

Ne kadar hislerin, duyguların kabul etmese de bir olanın ikincisinin de olacağını ve bunun devir daim edip sürüp gideceğini bilerek hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Ben yine de son söz olarak suçu dünyanın kavanoz dibinde arayanlara şunu söylemek isterim. Aldatılsan da aldatma. Yalandan kork yılandan korkar gibi.

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/kavanoz-dipli-dunya/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*