İyiler ve Kötülerin Mücadelesi

İYİLER VE KÖTÜLERİN MÜCADELESİ

Yeryüzünde sürekli bir kavga var. İyiler ve kötüler arasında.

Ya iyiler kazanacak dünya güzelleşecek, yaşanabilir bir yer haline gelecek. Ya da kötüler kazanacak ve dünya kötülüğe teslim olacak.

Çevremizde bu savaşın en güzel örneklerini görüyoruz. Dünya üzerinde ne kadar çok kötülük ve kötüler varmış insan yaşadıkça görüyor.

İnsan araf’ta kalamıyor. Tercihin ya iyiler ve iyilikten yana yada kötüler ve kötülükten yana. İşin ilginç tarafı kötülükler karşısında susmak, tarafsızım demek de çözüm olmuyor. “Kötülük karşısında susan dilsiz Şeytan’dır” sözü her şeyi çok güzel özetliyor.

Düşünün. Çalıştığı tren istasyonunun etrafını yıllarca çalışıp neredeyse ormana çeviren kişi neyi ve kimi temsil ediyor? Doğa harikası deniz manzaralı orman alanını yapacağı Otel için yakan insan neyi ve kimi temsil ediyor?

İnsan olabilmek de insan kalabilmek de çok zor. Hele hele iyi insan olabilmek çok daha zor.

Giordano Bruno’nın dediği gibi “Tanrı iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır. Yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı’yı kullanır” sözü ne kadar muhteşem bir tespittir.

İyi insanlar; insani değerler ve kutsal saydıkları inançları uğruna insanlara faydalı olmak için çalışırlar ve bunu bir insanlık vazifesi olarak kabul ederler.

Kötü insanlar için ise, rahat etmek, zengin olmak, şöhrete ve makama kavuşmak için her yol mubahtır ve her araç kullanılabilir. Kutsal değerler bile.

Bir insan bu kadar bayağılaşabilir, bu kadar alçalabilir mi? Maalesef bu sorunun cevabı evet.

Onun içindir ki kötü insanlar tercihlerini kendileri yaparlar. Hiçbir insan doğuştan kötü olmaz. Onların tercihleri, arzuları, ihtirasları kötülüğe kapı açtırır. O yol öyle bir yoldur ki girmek kolay çıkmak zordur. O yüzden her günah içinde kötülüğe giden bir yol vardır sözü çok büyük manalar ifade eder.

İyiler ve kötülerin dünyasında son bir kez daha iyiler kazanacaktır. Bunu Ümit ediyor ve bekliyorum. Çünkü dünyanın artık kötülerin kazanmasına tahammülü kalmamıştır.

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/iyiler-ve-kotulerin-mucadelesi/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*