Yüksek fatura kaygısı, komşuları karşı karşıya getiriyor: Merkezi ısıtmalı binalarda kimisi “normal seviyede”, kimisi de “az yansın” diyor

Merkezi ısıtmalı binalarda kombilerin ne sıklıkla ve hangi derecelerde yakılacağı tartışma konusu oluyor. Komşular, yüksek faturalar nedeniyle karşı karşıya gelirken bazı yerlerde artan giderler, gerekçe gösterip kapıcılar işten çıkarılıyor

Ali Kemal Erdem 

@akemalerdemm ali.kemal.erdem@independentturkish.com

Merkezi ısıtmalı binalarda kombilerin ne sıklıkla ve hangi derecelerde yakılacağı tartışma konusu oluyor. Komşular, yüksek faturalar nedeniyle karşı karşıya gelirken bazı yerlerde artan giderler, gerekçe gösterip kapıcılar işten çıkarılıyor.

Mevzuatlarda ne zaman ve kaç derecede yakılacağı belli ama…

Apartman Site Yöneticileri ve Sakinleri (ASİYED) Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mustafa Kaptan öncelikle merkezi ısıtmaya dair mevzuatların düzenlendiğini hatırlatarak, “Adil bir paylaşım için ısıtmanın yakılacağı tarihler 15 Kasım – 15 Nisan tarihleri olarak belirlenmiş, ısının 15 derecenin altına düşmesi halinde ısıtmanın kapatılmaması kararlaştırılmıştır” dedi.

Yani Kaptan’ın dediği gibi aslında merkezi ısıtmanın mevzuatları belli hatta bunların çoğu binaların karar defterlerine geçmiş durumda.

Ne var ki Türkiye’de pek çok konu gibi iş uygulamaya gelince bunlar da kağıt üstünde kalabiliyor.

……

alicankayhan.jpg

Alican Kayhan / Fotoğraf: Konut-İş Sendikası

“Her zaman sorunlar olurdu son bir senedir daha da arttı”

Bu iddiaları öncelikle halk arasında “kapıcı” olarak bilinen konut işçilerinin üye oldukları Konut İş Sendikası Başkanı Alican Kayhan‘a da sorduk.

Çünkü kapıcılar daha çok merkezi sistem bulunan binalarda bulunuyor ve kış aylarında kazanın yakılmasından sorumlu oluyorlar.

Kayhan iddiaları doğruladı ve şunları söyledi:

Her zaman bu konuda sorunlar olurdu. Birileri ‘üşüyorum’ derken birileri ‘çok sıcak’ diyerek ona göre yakılmasını isterdi. Ancak son bir yıldır bu tür tartışmalar daha da arttı. Bazı kişiler faturaların yüksek gelmesi nedeniyle ve evde çok olmadığından mümkün olduğunca az yakılmasını istiyor. Buna karşın özellikle çocuklu aileler veya daha az üşüyenler, normal seviyelerinde veya daha yüksek derecelerde yakılmasını istiyor. Bu konuda en çok arada kalan bina yöneticileri ve kapıcılar oluyor. Biri arayıp farklı bir şey, diğeri farklı bir şey söylüyor. Kimi zaman karşılıklı bu talepler bina sakinleri arasında tartışmaya da dönüşüyor.

kapıcı.jpg

Maaş giderlerinin artması gerekçesiyle birçok binanın kapıcılarını işten çıkardığı öne sürülüyor

Artan maliyetler, kapıcıların başına patladı

Kayhan’ın verdiği bilgiye göre artan maliyetlerle binaların tadının kaçmasının faturası da en çok kapıcılara çıkıyor. Asgari ücret tutarlarının artması ve önümüzdeki aydan itibaren daha da artacak olmasından dolayı pek çok bina sabit bir kapıcı bulundurmak yerine binalarının temizliğini dışarıdan tuttukları birine yaptırmak için kapıcılarını işten çıkarıyor veya çıkarma hazırlığında.

Sadece bir ay içinde 30’un üzerine meslektaşlarının bu yönde şikayetlerle kendilerine geldiğini aktaran Alican Kayhan, “Asgari ücretin artacağını düşünerek ‘o kadar parayı ödeyemeyiz’ diyerek kapıcılarını çıkarıyorlar. Oysa asgari ücretin daha ne olacağı bile belli değil. Normalde kapıcının ısınma giderini de site yönetimleri karşılıyor. Ona da itiraz edip, kendi ödesin diyenler oluyor” diyerek sözlerini tamamladı.

https://www.indyturk.com/node/586861/haber/y%C3%BCksek-fatura-kayg%C4%B1s%C4%B1-kom%C5%9Fular%C4%B1-kar%C5%9F%C4%B1-kar%C5%9F%C4%B1ya-getiriyor-merkezi-%C4%B1s%C4%B1tmal%C4%B1-binalarda 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*